Odnawialne Żródła Energii
Mała elektrownia wodna w Cieszynie
- Szczegóły
- Kategoria: OZE
- Utworzono: czwartek, 27, styczeń 2011 12:52
- Poprawiono: poniedziałek, 01, październik 2018 13:37
- Marcin Markiewicz
- Odsłony: 12576
Projekt MEW S.A. w Cieszynie wkracza w kolejną fazę realizacji
MEW S.A. buduje w Cieszynie elektrownię wodną o mocy 0,56 MW. Planowany termin zakończenia inwestycji to pierwsze półrocze 2011 r., a jej wartość szacowana jest na 4,9 mln zł. Obecnie trwają prace nad rurociągiem, przy pomocy którego woda z Olzy będzie transportowana do elektrowni. Z początkiem stycznia 2011 r. ruszyła kolejna faza działań związana z budową obiektu elektrowni.
- Konsekwentnie realizujemy założenia objęte harmonogramem. Konfrontacja z zimową aurą nie stanowi jakiegokolwiek zagrożenia dla tempa prac. Na chwilę obecną szereg zadań, które mogą być wykonywane przy niskiej temperaturze łączy się z układaniem rurociągu. Wyzwaniem logistycznym jest dostarczanie urządzeń na plac budowy, które realizowane jest partiami. Mając na uwadze efektywność działań oraz optymalizację czasową, organizacja dostaw odbywa się w trybie całodobowym – komentuje Michał Wilkowski, prezes MEW S.A.
Prace związane z przedsięwzięciem rozpoczęły się w październiku 2010 r. W tym okresie został zawarty kontrakt z generalnym wykonawcą inwestycji, podpisano także stosowne porozumienia w sprawie dostawy rurociągu i turbin. Dwie pierwsze fazy projektu obejmowały działania dotyczące przygotowania i organizacji placu budowy, ułożenia dróg technologicznych oraz realizacji wykopu pod budynek elektrowni oraz instalację rurociągu podziemnego. Na obecnym etapie kolejne partie rurociągu są sukcesywnie dostarczane na plac budowy, spawane i układane pod ziemią. Z początkiem stycznia 2011 r. ruszyły prace nad budową obiektu elektrowni wodnej, który powstanie na terenie parku miejskiego. Zgodnie z koncepcją architektoniczną, budynek elektrowni będzie umieszczony pod ziemią, zaś jego powierzchnia zostanie przykryta trawą, by w ten sposób zachować estetykę miejsca.
- Cieszę się, że tego typu inicjatywa związana z budową elektrowni bazującej na energii wodnej została podjęta w naszym mieście. Doceniamy jej aspekt ekologiczny. Obserwujemy sukcesywny postęp prac i widać, że ich tempo jest naprawdę intensywne. Jako osoba reprezentująca Cieszyn, mogę powiedzieć, że nasze miasto jest ambasadorem tego przedsięwzięcia i w pełni popieramy takie inwestycje – komentuje mgr inż. Mieczysław Szczurek, burmistrz Miasta Cieszyna.
Warto podkreślić, że realizacja projektu oparta jest o innowacyjne rozwiązania techniczne, rzadko spotykane w małych elektrowniach wodnych w Polsce. Mechanizm działania polega na tym, że woda jest doprowadzana do elektrowni specjalnym rurociągiem o średnicy 2 200 mm i długości 510 m. Zaletą jest brak kosztów utrzymania kanału oraz wysoka niezawodność i efektywność energetyczna.